כאב 27.07.2022

בלוק לקוואדרטוס לומבורום לא מסייע בכאב לאחר החלפת מפרק הירך

מטא-אנליזה הראתה כי בלוק לשריר הקוואדרטוס לומבורום לא הוביל להקלה בכאב במטופלים לאחר ניתוח החלפת מפרק הירך

אנלגזיה, בלוק עצבי. אילוסטרציה

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת Pain Medicine, מטרת החוקרים היתה להעריך את היעילות של בלוק לשריר הקוואדרטוס לומבורום (QLB), הניתן בזריקה אחת ובהכוונת על-קול (אולטרסאונד), כאנלגזיה לאחר ניתוח במטופלים שעברו החלפת מפרק הירך (THA: total hip arthroplasty).

החוקרים ערכו סקירה שיטתית ומטא-אנליזה, אשר לצורך כך ערכו חיפוש במסדי הנתונים האלקטרוניים PubMed (Medline),יCochrane Central Registry of Trialsי(CENTRAL) ו-Google Scholar. החוקרים חיפשו אחרי מחקרים שנעשו על מטופלים בוגרים אשר עברו THA, והשוו בין טיפול עם QLB לבין קבוצת ביקורת (ללא בלוק, בלוק כמה, או כל בלוק עצבי אזורי מונחה על-קול). בסך הכל נכללו במטא-האנליזה 774 מטופלים מתוך עשרה מחקרים (7 מבוקרי אקראיות, 1 מבוקר קליני, ו-2 רטרוספקטיביים).

צריכת האופיואידים ב-24 שעות היתה דומה בקרב שתי הקבוצות (הפרש ממוצע משוקלל 4.09-; רווח בר-סמך של 95% 9.00- עד 0.83; P = 0.10; I2 = 95%). ציוני הכאב במנוחה לאחר 24 שעות היו נמוכים יותר באופן מובהק בקבוצת ה-QLB (הפרש ממוצע משוקלל 0.62-; רווח בר-סמך של 95% 1.15-, 0.10-; P = 0.02; I2 = 75%). עם זאת, ההפרש בציוני הכאב לא היה מובהק קלינית. ציוני הכאב בתנועה לאחר 24 שעות, בזמן הבקשה הראשונה לשיכוך כאב ובעת השחרור מבית החולים, היו דומים בקרב שתי הקבוצות.

לסיכום, בלוק לשריר הקוואדרטוס לומבורום, אשר ניתן כחלק משיכוך כאב באופנים שונים, לא הוביל ליתרונות אנלגטיים מובהקים במטופלים לאחר ניתוח החלפת ירך. התחומים אשר נבדקו, ובהם לא נמצאו יתרונות, היו בצריכת האופיואידים לאחר הניתוח ובציוני הכאב במנוחה ובתנועה.

בסך הכל, רמת הראיות שנמצאה היתה נמוכה. לפיכך, נדרשים מחקרים עתידיים במתאר מיטבי על מנת לאשר את התוצאות.

מקור:

Behera, B. K., Misra, S., Sarkar, S., & Mishra, N. (2022). A Systematic Review and Meta-Analysis of Efficacy of Ultrasound-Guided Single-Shot Quadratus Lumborum Block for Postoperative Analgesia in Adults Following Total Hip Arthroplasty. Pain Medicine (Malden, Mass.), 23(6), 1047–1058.

נושאים קשורים:  מחקרים,  אנלגזיה,  בלוק עצבי,  החלפת מפרק הירך,  יעילות,  סקירה שיטתית
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו